ÖZEL OKULLAR VE GELECEKLERİ


Bu makale 2021-11-06 15:20:44 eklenmiş ve 3961 kez görüntülenmiştir.
Suphi Arıkan

Sayın bakanım Organize içi ve organize dışı meslek liseleri olarak yaklaşık 270 okulda, 80 000 öğrenci eğitim görmektedir. Bu okullarda yaklaşık olarak 3500 öğretmen ve yardımcı personel çalışmaktadır. Devlete bağlı meslek liselerinde okuyan bir öğrencinin maliyet yıllık 17 000 tl iken, özel meslek lisesinde okuyan bir öğrenciye verilen destek miktarı ortalama 6500 tl dir. Bu şekilde mesleki eğitimi, milli eğitim bakanlığımız düşük maliyetlere çekmiş ve özel okulda okumak isteyen fakir öğrencilere eğitimde fırsat eşitliyi sağlamıştır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı her şeye yüksek zamlar gelmiş ve insanların alım gücü azalmıştır. Okullarımızda okuyan öğrenciler; % 100 devlet desteği ile eğitim gören fakir ailelerin çocukları olduğu için velilerden hiç bir ücret talep edilmemekte ve sadece devletten alınan destek ile okul maliyetleri karşılanmaktadır. Ancak verilen eğitim öğretim destek miktarı günümüz koşullarında artık yetersiz kalmaktadır.

Sayın bakanım ülkemizin geleceğini ilgilendiren mesleki eğitim kurumlarına ögrenci başına ödenen eğitim öğretim desteğine son 5 yıl içinde sadece % 8 lik bir zam yapılmış ve bu sene ise % 3 lük gibi komik bir zam yapılması gündemde. Her geçen gün artan mali yükümlülükler, öğretmen giderleri, SGK giderleri,vergiler,yüksek kiralar, kırtasiye ve benzeri giderler karşısında alınan eğitim desteği yetersiz kalmıştır.

Çok yüksek maliyetlerle açılan bu güzide kurumlar yeterince desteklenmemesi durumunda yavaş yavaş maddi sıkıntılardan dolayı kapanmayla karşı karşıya kalacaklardır. Bu durumda başta öğrencilerimiz,öğretmenlerimiz

ve velilerimiz mağdur olacağı gibi büyük hayallerle ve milli eğitim bakanlığımızın 2023 vizyon projesinde yer alan mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırması için teşvik edilen bu okullar heba olacaktır. Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren, Meslek lisesi Memleket meselesi... sloganıyla başlayan bu projeye günümüz koşullarında gereken zamlar ve destekler verilmelidir.

Saygılarımla...

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Reklam Alani


Mersin Ses Gazetesi
Copyright © 2021 Mersin Ses Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi